17, جولای 2023
امام جمعه قم: عزاداری ما باید لرزه به اندام شمرها و یزیدهای زمان بیندازد

امام جمعه قم با بیان اینکه عزاداری ما باید با هویت باشد و صف‌بندی‌های ما را با دشمنان خدا مشخص کند، گفت: عزاداری ما ضمن اینکه سنت‌های دیرینه را حفظ می‌کند باید لرزه به اندام شمرها و یزیدهای زمان بیندازد.

امام جمعه قم: عزاداری ما باید لرزه به اندام شمرها و یزیدهای زمان بیندازد

به گزارش نخبگان جوان از قم، گردهمایی مدیران هیأت‌های مذهبی استان قم در آستانه ماه محرم با حضور آیت الله سیدمحمد سعیدی تولیت آستان مقدس بانوی کرامت، حجت الاسلام والمسلمین شعبان زاده مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان قم، هادی محمودنژاد معاون اجرایی و حجت الاسلام والمسلمین مهدی احمدی معاون فرهنگی حرم مطهر بانوی کرامت و مدیران هیأت های مذهبی استان قم شب گذشته در شبستان حضرت زهرا(س) حرم مطهر بانوی کرامت برگزار شد. *پیام هیأت باید نشان‌دهندده هویت هیأت باشد آیت الله سیدمحمد سعیدی با بیان اینکه عزاداری‌های ما و هیأت گردانی‌های ما وقتی ارزش و اعتبار دارد که هویت داشته باشد اظهار کرد: پیام هیأت، پرچم هیأت و برنامه های هیأت باید نشان دهنده هویت آن هیأت باشد و این هویت هم باید هویت حسینی و عاشورایی باشد. وی با بیان اینکه ما بنا نیست از نظر رفتاری جوری رفتار کنیم که کسی هویت ما را نفهمد، ابراز کرد: امام حسین (ع) از ابتدای حرکتشان خود و دودمانشان را معرفی کردند، راه، هدف و صف‌بندی خود را مشخص کردند و فرمودند مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلت است و مثل منی هرگز با کسی مثل یزید بیعت نمی کند. تولیت حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه امام حسین (ع) چراغ هدایت ما هستند، گفت: چراغ هدایت را در جایی نصب می کنند که افراد راه گم کرده و یا افرادی که در معرض گم کردن راه هستند راه درست را پیدا کنند و گمراه نشوند.

  وی با بیان اینکه یکی از شاخص های هیأت های مذهبی به روز بودن است،  گفت: کسانی که در عاشورا به روز نبودند و امام را به موقع یاری نکردند بعد از اینکه امام به شهادت رسیدند پشیمان شدند و بعد توابین نام گرفتند که قیامشان هیچ تأثیری هم نگذاشت. *تبلیغ فقط به علما و روحانیون اختصاص ندارد  آیت الله سعیدی با تأکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب امسال روی مسأله تبلیغ تأکید زیادی کردند، افزود: تبلیغ اختصاص به علما و روحانیون ندارد بلکه همه افرادی که قلم و تریبون دارند و به نوعی تأثیرگذار هستند باید تبلیغ کنند حتی در بیان احکام شرعی به مسائل روز توجه شود. وی با بیان اینکه باید شمر، عمرسعد و یزید زمان خود را بشناسیم و در مقابل آنها امام زمان خود را یاری کنیم، افزود: اگر امروز هم از ترس شمرها، عمرسعدها و یزیدها سکوت کنیم مانند همان توابین آن زمان خواهیم بود که پشیمانی ما هم سودی نخواهد داشت. تولیت حرم مطهر بانوی کرامت تأکید کرد: عزاداری ما ضمن اینکه سنت های دیرینه را حفظ می کند باید لرزه به اندام شمرها و یزیدهای زمان بیندازد این را باید باور داشته باشیم که اگر ما خدا، دین خدا و ولی خدا را یاری کنیم خدا هم ما را یاری خواهد کرد و بر دشمنان پیروز خواهیم شد. *محتوای هیأت‌های مذهبی باید متناسب با نیازهای روز جامعه باشد حجت‌الاسلام والمسلمین صفر فلاحی مدیر حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه امسال به خاطر از بین رفتن شرایط کرونایی نیاز به شکرگزاری مضاعف داریم، گفت: در این مدت انسان های زیادی محروم شدند و شکرگزاری به این است که مراسم عزاداری را همانطور که ائمه و بزرگان ما فرموده اند برگزار کنیم.

  وی با بیان اینکه باید فقه العزا را یاد بگیریم، افزود: هیأت‌های مذهبی لشکریان اسلام و قدرت نرم نظام و انقلاب هستند و آثار هیأت را در انقلاب، جنگ، دوران سخت اقتصادی، کرونا و برهه های مختلف تاریخ دیده‌ایم و باید هیأت تقویت شود. مدیر حرم مطهر بانوی کرامت با بیان این که در هیأت های مذهبی تجملات بد است ولی تشریفات لازم است، گفت: همه ما زیر یک خیمه هستیم و دل همه می خواهد پرچم امام حسین(ع) با شکوه به اهتزاز در آید. وی با بیان اینکه هیأت مذهبی نمایشگاه اسلام و تشیع است و عزاداری های ما در قم و حرم مطهر حضرت معصومه(س) در سرتاسر دنیا به نمایش در می آید و منتشر می شود، گفت: علاوه بر اینکه باید روی محتوای اشعار و سخنرانی ها توجه ویژه شود مسأله مهم عاشورا نماز است و ما باید در عزاداری روز عاشورا نماز جماعت و اهمیت دادن به نماز را به رخ دنیا بکشیم. فلاحی گفت: آستان مقدس بانوی کرامت با کمال میل پذیرای همه عزاداران است و خادمان این آستان مقدس آماده خدمت گذاری به عزاداران اباعبدالله(ع) هستند. در ادامه این گردهمایی حجت الاسلام والمسلمین شعبان زاده مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی قم با بیان اینکه باید با وحدت در برابر اراده دشمن عمل کنیم، گفت: «در زیر خیمه اش همه یک خانواده ایم» شعار مشترک همه هیأت‌های مذهبی کشور در محرم سال ۱۴۰۲ است و باید در عمل این را نشان دهیم.

  وی با بیان اینکه در دهه اول محرم بیش از ۸۰ درصد مردم قم مخاطب هیأت‌های مذهبی می شوند، افزود: ما باید بدانیم که چه چیزی را می خواهیم بگوییم؛ اگر همراهی ولی خدا دغدغه مؤمنین نباشد، ولی تنها می ماند؛ بسیاری از مشکلاتی که در کشور است به خاطر این است که بین مؤمنان همبستگی نیست؛ همبستگی بین مؤمنین مقدمه تبعیت از امام است و در بستر همبستگی مؤمنین است که امام تبعیت می شود. *انتخابات یک آزمون بسیار سخت است مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی قم با تأکید بر اینکه ما از الان تا انتخابات یک آزمون بسیار سخت داریم و باید مردم را دعوت به امید، مشارکت، همبستگی، وحدت، محبت، همدلی و حل مشکلات همدیگر کنیم و اختلافات جزئی را کنار بگذاریم، افزود: اگر دیر اقدام کنیم، مسأله حجاب در کشور به مشکل غیر قابل بازگشت تبدیل می‌شود. وی ، گفت: حساسیت سیاسی و مسئولیت اجتماعی ما باید افزایش پیدا کند و مودت و محبت در هیأت‌ها باید عمق پیدا کند و از مسائل اصلی جامعه به راحتی عبور نکنیم. شعبان زاده تأکید کرد: باید در هیأت ها غرفه های پاسخ به سؤالات و شبهات بگذارید، با جرأت و از اسلام و احکام اسلامی دفاع کنید و مردم را دعوت کنید به همبستگی و تبعیت از احکام شرعی زیرا شما در خط مقدم نبرد فرهنگی هستید و در این زمینه مسئولیت دارید. پایان پیام/78023

دیدگاهتان را بنویسید