7, آوریل 2023
تأکید مقامات قرقیزستان و صربستان بر توسعه روابط اقتصادی و تجاری

در دیدارمعاون اول نخست وزیر صربستان با مقامات قرقیزستان چشم انداز همکاری های دوجانبه بررسی و وزرای خارجه دو کشور برنامه همکاری فیمابین را امضا کردند.

تأکید مقامات قرقیزستان و صربستان بر توسعه روابط اقتصادی و تجاری

به گزارش خبرنگار نخبگان جوان در بیشکک، « ایویکا داچیچ» معاون اول نخست وزیر و وزیر امور خارجه صربستان که برای یک سفر رسمی وارد بیشکک شده به طور جداگانه با «سادیر جباراف» رئیس جمهور و «جن بیک کولوبایف» وزیر امور خارجه قرقیزستان دیدار و گفت‌و‌گو کرد.  در این دیدار در مورد وضعیت کنونی و چشم انداز همکاری دوجانبه قرقیزستان و صربستان تبادل نظر صورت گرفت. جباراف خاطرنشان کرد: ظرفیت های قابل توجهی برای همکاری های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بشردوستانه بین دو کشور وجود دارد. قرقیزستان آماده کار مشترک با شرکای صرب است. وی تاکید کرد: در عرصه سیاسی بین دو کشور هیچ گونه اختلاف و اختلاف نظر ندارد و این برای طرف قرقیزستان بسیار خوشحال کننده است. داچیچ نیز به نوبه خود از «سادیر جبارف »برای این دیدار تشکر و خاطرنشان کرد: سفر وی به این کشور تاریخی است زیرا وی اولین وزیر امور خارجه صربستان است که در 25 سال گذشته برای سفر رسمی به این کشور آمده است. وی گفت دو کشور در بسیاری از موضوعات مواضع مشابهی دارند، اما همکاری های دوجانبه هنوز توسعه نیافته است. در این زمینه مهم است که چنین بازدیدهایی انگیزه ای برای توسعه تعاملات مشترک باشد. در ادامه این دیدار طرفین بر لزوم ایجاد شرایط برای ایجاد روابط دوجانبه سودمند در همه زمینه‌های همکاری تاکید کردند. «ایوکا داچیچ» با «جن بیک کولوبایف»وزیر امور خارجه قرقیزستان دیدار کرد. در جریان مذاکرات طرفین وضعیت کنونی همکاری قرقیزستان و صربستان را مورد بحث و بررسی قرار دادند و گام های بعدی برای تقویت آن را مشخص کردند.

طرفین بر لزوم گسترش همکاری های سیاسی از طریق سازماندهی دیدارهای متقابل در سطح بالا از سرگیری رایزنی های سیاسی دوجانبه و تعامل نزدیک در سازمان های بین المللی اشاره کردند. توجه ویژه به موضوعات تقویت همکاری های عملی در حوزه تجاری و اقتصادی شد. کولوبایف زمینه های امیدوارکننده همکاری مشترک کشاورزی، گردشگری، نیروگاه های آبی، خودروسازی و صنایع تبدیلی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، گذار به “اقتصاد سبز” را مشخص کرد. داچیچ به نوبه خود با اشاره به اینکه قرقیزستان و صربستان کشورهای دوست هستند، بر لزوم حرکت به سمت همکاری های عملی در زمینه های مختلف مورد علاقه دوجانبه از جمله در زمینه های سیاسی، تجاری، اقتصادی، فرهنگی و بشردوستانه تاکید کرد. روسای وزارت امور خارجه با خرسندی به وجود رژیم بدون روادید بین دو کشور اشاره کردند که شرایط مساعدی را برای سفر شهروندان و توسعه گردشگری در دو کشور ایجاد می کند. وزرای امور خارجه دو کشور در ادامه مذاکرات برنامه همکاری بین وزارتخانه های خارجه برای سال 2023-2025 را امضا کردند. پایان پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید