8, فوریه 2023
جزییات الحاق شناورهای جدید به دریابانی کشور+عکس

مراسم الحاق ۷۰ فروند شناور پیشرفته تندرو به فرماندهی مرزبانی فراجا در بندرعباس با حضور وزیر دفاع و فرماندهان نظامی کشور برگزار شد.

جزییات الحاق شناورهای جدید به دریابانی کشور+عکس

به گزارش نخبگان جوان از بندرعباس، در مراسمی صبح امروز با حضور وزیر دفاع و فرمانده کل فراجا، ۶۰ فروند شناور ۲۳ فوتی کلاس خلیج فارس، ۶ فروند شناور HSC اروند و ۴ فروند شناور ۶۰ فوتی کلاس حیدر ساخت متخصصان و دانشمندان صنایع دریایی وزارت دفاع به ناوگان مرزبانی فرماندهی انتظامی الحاق شد. ماموریت این شناورها، گشت زنی در آب‌های خلیج فارس و دریای خزر و حفظ  و حراست از مرز‌های آبی ایران اسلامی است. شناور حیدر قادر به دریابانی در دریای مواج با ارتفاع موج بیش از ۸ متر بوده و دارای قابلیت برگشت پذیری پس از واژگونی جهت حفظ تعادل و غرق نشدن شناور در زوایای رول بالا (۱۸۰درجه) است. این شناور با رویکرد دستیابی به سرعت بالا، برد دریانوردی مناسب، قابلیت حرکت در موج و نیز فضای زیست کافی جهت خدمه طراحی و ساخته شده است.

  ماموریت اصلی شناور انجام عملیات جستجو و نجات، گشت و کنترل و بازرسی دریایی، تامین امنیت مرز‌های دریایی، مبارزه با فعالیت‌های تروریستی و قاچاق مواد مخدر است. سامانه محرکه این شناور شامل دو دستگاه موتور دیزل دریایی با توان حداکثر هر کدام ۱۲۰۰ اسب بخار تشکیل شده که با کوپل شدن به دو دستگاه سامانه واترجت بومی، نیروی رانش لازم را جهت حرکت شناور ایجاد می‌کند. شناور خلیج فارس نیز شناوری با جنس بدنه کامپوزیت است. این شناور قادر به دریابانی در دریای مواج تا ارتفاع موج ۱ متر است. سامانه محرکه شناور از دو دستگاه موتور بنزینی برون نصب با توان حداکثر هر کدام ۲۰۰ اسب بخار تشکیل شده که نیروی رانش لازم را جهت حرکت شناور ایجاد می‌کند. عملیات گشت زنی، کنترل و بازرسی دریایی، تامین امنیت مرز‌های دریایی، مبارزه با فعالیت‌های تروریستی و قاچاق مواد مخدر از ماموریت‌های اصلی این شناور است. شناور اروند نیز دارای حداکثر ۶۵ گره دریایی و برد دریانوردی ۳۰۰ مایل با مخزن سوخت بنزینی ضد انفجار یکپارچه از مانور پذیری و چابکی بالا برخوردار است. پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید