15, فوریه 2023
سهم ناچیز فارس از بودجه نفت و گاز و بومی‌گزینی / ۳۵۰۰ نیرو جذب وزارت نفت می‌شوند

معاون وزیر نفت گفت: 10 سال است که نیرویی جذب این وزارتخانه نشده و بنا داریم از طریق سازمان سنجش و با برگزاری آزمون سراسری سه هزار و ۵٠٠ نیرو جذب کنیم.

سهم ناچیز فارس از بودجه نفت و گاز و بومی‌گزینی / ۳۵۰۰ نیرو جذب وزارت نفت می‌شوند

به گزارش نخبگان جوان از شیراز، محسن خجسته مهر در جریان سفر به استان فارس در نشست با مدیران نفت مناطق مرکزی و شرکت‌های تابعه بیان کرد: طرح‌های توسعه‌ای بیش از پنج سال به طول می‌انجامد و به همین خاطر در ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم هیچ توسعه میدان گازی جدید در کشور نداشتیم افزود: 

معاون وزیر نفت خاطرنشان کرد: در سال جاری و در برخی از روزها میزان تولید گاز از یک میلیارد مترمکعب هم گذشت که می‌توان گفت شرکت نفت مرکزی و شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی بیش از برنامه‌های توسعه‌ای حرکت کرده و سرعت توسعه آنها بیش از هر زمان دیگری بوده است و توجه به موضوعات کلان و توسعه این مولفه‌ها موجب شده تا شاهد جهش در حوزه نفت و گاز باشیم.

خجسته مهر با اشاره به همکاری مطلوب نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی با این وزارتخانه، این همراهی را موجب تسریع در روند توسعه میادین گازی این استان دانست.

وی با بیان اینکه هزینه‌های اجرا و حفاری برخی از میدان‌های گازی سخت و طاقت فرسا است؛ تشریح کرد: یکی از اقدامات مهمی که در صنعت شرکت ملی نفت ایران باید انجام شود، انتشار و اطلاع‌رسانی دقیق اقدامات در حوزه فعالیت‌ها و حوزه مسئولیت این شرکت است.

خسته مهر افزود: در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی برای افزایش تولید ١٤٢ میلیون مترمکعب در روز به سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار نیاز داریم که در این راستا برای تسریع در روند تولید گاز از طریق منابع داخلی شرکت نفت ایران ١٠ میلیون متر مکعب افزایش در سال ١٤٠٢ تعریف شد و ١٠ میلیون مترمکعب هم در سال ١٤٠٣ تعریف شده است.

وی همچنین با بیان اینکه بین رده اول و دوم مدیریتی در وزارت نفت ١٠ سال اختلاف وجود دارد و 10 سال است که نیرویی جذب نشده است، از جذب سه هزار و ۵٠٠ نیرو از طریق برگزاری آزمون سراسری خبر داد و گفت: افرادی که طی سالیان قبل جذب بدنه وزارت نفت شده‌اند باید ضمن فراگیری آموزش‌های حین خدمت نسبت به توانمند سازی هم اقدام کنند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: اگر منع قانونی وجود نداشته باشد، بار دیگر آموزش‌های آزاد را ویژه نیروهای انسانی از سر خواهیم گرفت.

خجسته مهر با تاکید بر این نکته که توسعه در صنعت نفت باید به صورت متوازن باشد و باید صنعت نفت را خانواده‌محور کنیم، گفت: نمی‌توان انتظار داشت که کارمند خوب کار کند اما موجبات رفاه خانواده وی فراهم نشود.

وی با بیان اینکه بودجه‌های مسئولیت‌های اجتماعی بعضاً جذب نمی‌شود تصریح کرد: باید با تعریف پروژه، سریعاً بودجه مسئولیت اجتماعی آن را جذب کرد تا اثربخشی پروژه‌ها بالا رود.

معاون وزیر نفت همچنین در بخش ویدئوکنفرانسی این نشست با بیان اینکه در شرکت ملی نفت ایران در حال حاضر عمده سرمایه‌گذاری خارجی مربوط به پنج میدان مستقر در حوزه غرب کشور است، افزود: میدان گازی تنگ بیجار از جمله میدان‌های گازی مهم کشوراست و از این رو باید طرح توسعه این میدان گازی به گونه‌ای طراحی شود که بتوان کشور را از این طرح بهره مند کرد.

مدیرعامل شرکت نفت ایران افزود: میدان خانگیران نیز دارای سه مخزن و نیازمند دو اقدام ویژه شامل ذخیره‌سازی و نگهداشت ذخایر میدان گازی است، چرا که نباید حداقل تولید گاز امسال از حداقل تولید گاز در سال آینده کمتر باشد.

خجسته مهر همچنین در پایان گفت: استان فارس دستاوردهای خوبی در حوزه نفت و گاز داشته و شاهد هستیم که برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سطح وزارت نفت توانسته سرعت توسعه در استان‌ها نظیر فارس را رشد قابل توجهی دهد.

فارس از بودجه نفت و گاز بی‌بهره مانده است

جعفر قادری، نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست ابتدا بیان کرد: با توجه به فعالیت‌های انجام شده در شرکت ملی گاز شاهد هستیم که طی دو سال اخیر در فصل زمستان هیچ گونه قطعی گاز در مشترکان خانگی رخ نداده است.

وی افزود: برخی میادین گازی در کشور و استان فارس نیازمند توسعه هستند و مجموعه نفت با توجه به فعالیت‌های تخصصی باید نگاه تخصصی به آنها نیز داشته باشد تا بتوان با توجه به شرایط رقابتی در کشور، شرایط حفظ نیروهای انسانی توانمند کشور را فراهم کرد.

قادری افزود: اگرچه فارس یکی از استان‌های بزرگ تولید گاز و نفت در کشور محسوب می‌شود اما با توجه به حجم تولید وسیع گاز و نفت نتوانسته از بودجه‌های نفت و گاز استفاده کند.

 وی افزود: علی‌رغم انجام فعالیت‌های وسیع در حوزه فعالیت اجتماعی وزارت نفت در استان فارس، اما در این بخش هم شاهد غفلت‌هایی هستیم.

نماینده شیراز در مجلس همچنین تاکید کرد: در بودجه ۳ درصد نفت و گاز هم شاهدیم که استان فارس از این ردیف بودجه بهره مند نشده این در حالی است که در حوزه ارزش افزوده تولید گاز نیز فارس سهم ناچیزی در این بخش دارد.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با توجه به درآمدهایی که دولت از تولید نفت و گاز داشته باید مسئولیت‌های اجتماعی این شرکت‌ها در استان هم افزایش یابد؛ به عنوان مثال صندوق بازنشستگی وزارت نفت بخش کوچکی از سرمایه‌گذاری طرح آزادراه شیراز-اصفهان را به خود اختصاص داده است.

قادری در خاتمه خاطرنشان کرد: وزارت نفت در سایر طرح‌های بزرگ مقیاس فارس نظیر احداث پالایشگاه دوم، خط انتقال آب از خلیج فارس به استان و سایر خطوط انتقال اتیلن سرمایه گذاری کرده تا بتوان سهم استان فارس در حوزه سرمایه گذاری وزارت نفت را افزایش داد.

در کنار توجه به بومی‌گزینی، بودجه آلایندگی به فارس اختصاص یابد

نماینده مردم فیروزآباد در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست بیان کرد: خوشبختانه مدیران کارآمد و توانمند در سطح کشور در حوزه نفت مشغول به کار هستند اما ثروت ویژه‌ای در فارس و کشور وجود دارد که باید از این ثروت در راستای ایجاد اشتغال و توانمندسازی نیروی انسانی استفاده کرد.

فروردین به چالش‌های موجود در بخش نفت و گاز فارس هم اشاره  کرد و افزود: آب مورد نیاز پالایشگاه فراشبند یکی از این چالش‌ها است و انتظار می‌رود که وزارت نفت نسبت به اختصاص بودجه برای خط انتقال آب به این پالایشگاه اقدام کند.

وی خواستار بهبود مسیرهای مواصلاتی پالایشگاه‌های فارس و ساماندهی این مسیرها توسط وزارت نفت شد تا شاهد کاهش خطرات احتمالی در مسیرهای مواصلاتی باشیم.

به گفته فروردین، فارس هیچ سهمیه‌ای در خصوص آلایندگی نداشته و اگر پالایشگاه‌های سطح استان دارای شاخص‌های آلایندگی است، پس باید این بودجه نیز به فارس اختصاص یابد.

فروردین همچنین با بیان اینکه بومی‌گزینی در استخدام نیروهای انسانی در پالایشگاه‌های فارس رخ نداده، ابراز امیدواری کرد بتوان از نیروهای توانمند استان در پالایشگاه‌های فارس استفاده کرد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید