18, مه 2023
مجارستان کمک نظامی به اوکراین را مسدود کرد

بوداپست کمک نظامی به اوکراین را به دلیل اقدام کی‌یف در قرار دادن یک بانک مجارستانی در فهرست «حامیان بین‌المللی جنگ روسیه» مسدود کرد.

مجارستان کمک نظامی به اوکراین را مسدود کرد

به گزارش گروه بین‌الملل نخبگان جوان، وزیر خارجه مجارستان چهارشنبه (۱۸ مه) گفت این کشور به جلوگیری از پرداخت سهم جدید از حمایت نظامی اتحادیه اروپا از اوکراین تا زمانی که کی‌یف بانک مجارستانی را از فهرست حامیان بین‌المللی جنگ روسیه حذف نکند، ادامه می‌دهد. 

«پیتر سیجارتو» که بعد از گفت‌وگو با همتای اتریشی از وین صحبت می‌کرد قرار دادن نام OTP Bank در فهرست مذکور از سوی اوکرین را «شرم‌آور و غیرقابل‌قبول» خواند و افزود مجارستان با آزاد شدن ۵۴۳ میلیون دلار از تسهیلات صلح اروپا تا زمانی که این بانک از فهرست مذکور خارج نشود، موافقت نخواهد کرد. 

سیجارتو گفت بوداپست نمی‌تواند از تخصیص نیم میلیارد یورو از تسهیلات صلح اروپا برای انتقال تسلیحات به اوکراین حمایت کند و تا زمانی که OTP در این فهرست خاص باشد، چراغ سبز نشان نخواهد داد. 

اوایل این ماه، آژانس ملی پیشگیری از فساد اوکراین بانک OTP را به عنوان حامی بین‌المللی جنگ «به دلیل ادامه حضور در روسیه» طبقه‌بندی کرد که با واکنش تند مقامات مجارستانی مواجه شد. 

به گزارش «ای‌بی‌سی‌نیوز»، بعد از این اقدام اوکراین، شعبه اوکراین این گروه بانکی در بیانیه‌ای اعلام کرد حضور خود را در بازار روسیه به شدت کاهش داده و سهم بازارش در آنجا تنها به ۰.۱۷ درصد رسیده است.

روابط مجارستان و همسایه‌اش اوکراین با امتناع بوداپست از تامین تسلیحات برای کی‌یف یا اجازه انتقال آن از مرز دو کشور تیره‌وتار شده است. مجارستان همچنین منتقد تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه بوده است. 

چهارشنبه سیجارتو همچنین گفت مجارستان برای مسدود کرد تحریم‌های بیشتر اتحادیه اروپا علیه روسیه تا زمان خارج شدن بانک مجارستانی از فهرست مذکور اقدام خواهد کرد و افزود کی‌یف در قبال مجارستان به شکلی فزاینده متخاصم شده است. 

وی گفت: تا زمانی که اوکراین OTP را در فهرست حامیان بین‌المللی جنگ نگه دارد، مجارستان نمی‌تواند با تصمیماتی که اتحادیه اروپا و کشورهای عضو را ملزم به فداکاری‌های اقتصادی و مالی بیشتر می‌کند، موافقت کند. 

وزیر خارجه مجارستان پیش‌تر هم ادعاهای زلنسکی علیه بوداپست را رد کرده و گفته بود کی‌یف در جایگاهی نیست که به این کشور اتهام بزند.

زلنسکی اخیراً مدعی شده بود مجارستان به‌ عنوان یک کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) رفتار نامناسبی در اجرای تعهدات خود و همچنین حمایت ناکافی از اوکراین دارد.

سیجارتو با بیان اینکه مردم مجارستان تا الان هم هزینه بسیار سنگینی را برای جنگ اوکراین پرداخت کرده‌اند، افزود: «تعداد زیادی از اقلیت قومی مجارها در اوکراین، طی درگیری‌های مداوم بین کی‌یف و مسکو جان خود را از دست داده‌اند».

بوداپست اعلام کرده با اقدام اروپا در ارسال تسلیحات به اوکراین مخالف است چون این اقدام باعث طولانی شدن جنگ اوکراین می‌شود.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید